امروز : 02 اسفند 1396 ساعت 06:33

آخرین اخبار

نظر سنجی

عملکرد دوساله ی شورای شهر رامهرمز را چگونه ارزیابی می کنید؟

بسیارضعیف - 72.1%
ضعیف - 9.5%
متوسط - 6.3%
خوب - 12.1%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 05 May 2016 - 00:00

آخرین نظرات

 • کلاهکج
  با سلام یه سوال داشتم؟ چرا رامهرمز فقط یک مطب چشم پزشک دارد که این مطب هم هیچ فرقی با درمانگاه تخصصی ...
   
 • جواد
  هرچه شهرستان ما میکشه دست شمس اله بهمئی هست چهارسال شهرانداخت عقب حالا هم باچه روحی دوباره میخوادبیادبراان ...
   
 • میلاد
  من پنچ سال سابقه کار وکارخانه سیمان داشتم اخراج شدم رفتم دفتر اقبال محمدیان هیچ کار نتوانست انجام بده ...
   
 • اخبار میراث فرهنگی
  دررابته گاز رسانی قسمت تل گسر
   
 • مجیدپوردیان
  میخوام تست بدم چکارکنم
   
 • Zahra
  مرسی جالب بود
   
 • کورش
  سلام من هیچ فرکانسی روی ۶۶ و ۶۹ دریافت نکردم هم دستی هم خودکار امتحان کردم فعلا از آقاجری استفاده ...
مدیر موزه ملی ایران :

گنجینه جوبجی رامهرمز به ایران برگشت

مدیر موزه ملی ایران گفت: آثاری که طی ۶ ماه گذشته در کشور آلمان تحت عنوان «ایران، فرهنگ کهن میان آب و بیابان» به‌نمایش درآمده بود روز چهارشنبه ۱۵ شهریور به موزه ملی ایران بازگشت.

 

جبرئیل نوکنده گفت: نمایشگاه "ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان" از فروردین تا پایان مرداد سال جاری در تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان در شهر بن به نمایش درآمد. این نمایشگاه شامل آثاری از دوره نوسنگی (روستانشینی) تا آغاز امپراتوری هخامنشی بود.

 

همچنین در کنار این نمایشگاه آثار ایرانی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی در قالب فیلم به بازدیدکنندگان معرفی شد. این درحالی است که فضایی در مجاورت نمایشگاه به باغ ایرانی اختصاص یافته بود که بازدیدکنندگان را از نزدیک با محیط یک باغ ایرانی آشنا می‌ساخت.


نوکنده ادامه داد: این نمایشگاه تلاش داشت تا تصویری روشن از ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی ایران را به  نمایش بگذارد. چنان‌که در طول نمایشگاه بیش از 118هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند و بیش از ۵هزار جلد از کاتالوگ نمایشگاه به فروش رسید.


مدیر موزه ملی ایران با توضیح آن‌که کاتالوگ نمایشگاه تا پایان شهریور به زبان فارسی منتشر می شود، تأکید کرد: این نمایشگاه بازتاب بسیار مثبتی در رسانه‌های کشورهای مختلف جهان داشت و به تأیید مدیران  تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان از موفق‌ترین نمایشگاه‌ها در جذب بازدیدکننده بوده به‌طوری‌که بسیاری از بازدیدکنندگان مشتاق به بازدید از ایران شدند.

نوکنده در مورد مراحل بازگشت آثار گفت: آثار نمایشگاه در روز چهارشنبه گذشته پس از ورود به کشور به موزه ملی ایران منتقل شد. نماینده گمرک در محل موزه ملی ایران مجموعه را ارزیابی و گزارش وضعیت کلیه آثار و تکمیل و سلامت آثار تأیید شد.

او در ادامه تأکید کرد: با توجه به اینکه تعدادی از آثار مربوط به استان‌های خوزستان، کرمان، اصفهان و آذربایجان غربی هستند، برنامه‌ریزی برای بازگشت آثار به استان‌های مبدا از هفته‌های آینده صورت خواهد گرفت و آثار موزه ملی ایران نیز تحویل امنای اموال مربوطه خواهند شد.

مدیر موزه ملی ایران افزود: با اینکه مجموعه‌های آثار ایران به کشور بازگشته، اما نمایشگاه‌های جانبی از جمله باغ ایرانی و فیلم آثار ایران در فهرست میراث جهانی تا ۲۳ مهر در شهر بن در معرض دید بازدیدکنندگان خواهد بود.

در طول سال ۹۵ اخباری از برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در آلمان شنیده شد که حاکی از انتقال محموله بزرگی از اشیای باستانی ایران به این کشور بود آن هم بعد از ماجراهایی که برای برگزاری نمایشگاهی از تابلوهای موزه هنرهای معاصر در همین کشور مطرح شد و با مخالفت هنرمندان و نقاشان و حواشی بوجود آمده، ملغی شد.

در سال ۹۵ مدیرکل امور موزه‌های کشور، مدیر موزه ملی و معاون میراث فرهنگی کشور هر بار در مصاحبه‌ها عددهای متفاوتی از تعداد آثار ارسالی ارائه می‌کردند. یک بار از انتقال بیش از ۱۰۰ شی خبر می دادند و بار دیگر از انتقال ۴۰۰ شی و یا از انتقال ۴۲۵ و حتی ۴۴۶ اثر صحبت به میان آمد. در آخر هم گفتند که باید در وهله اول تعداد اشیا به تایید هیات وزیران و تصویب آنها برسد سپس اطلاع رسانی شود.

با این وجود در اسفند ماه ۹۵ هیات وزیران با خروج ۴۴۶ قلم از آثار تاریخی و هنری در ۴۲۹ ردیف به صورت موقت برای برگزاری نمایشگاهی در آلمان موافقت کرد و مسئولیت آن را نیز به عهده این سازمان گذاشت. در نهایت در 16 اسفند سال 95 محموله آثار تاریخی ایران به آلمان فرستاده شد.

با وجود انتقاد به اینکه محموله ارسالی به نمایشگاه حتی با هدف معرفی فرهنگ ایران به کشورهای دیگر بسیار بزرگ بوده و نمی بایست همه این آثار را یک باره به کشوری انتقال می‌دادند اما نمایشگاه " ایران، فرهنگ کهن، آب و بیابان "در شهر بن آلمان اواخر فروردین ماه افتتاح شد و تا مرداد ماه ادامه داشت.

آثاری که برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب شده بودند شامل پیکرک‌های گلی انسان و جانوران از هزاره هفتم پیش از میلاد، آثاری از تپه سیلک کاشان مربوط به هزاره اول پیش از میلاد،  ظروف سفالی هزاره سوم از تپه حصار، ژتون‌های گلی چغامیش، آثار سنگی و مفرغی شهداد، ظروف سفالی شهر سوخته، ظروف سنگی شهر شوش آثاری از هفت تپه و چغازنبیل، ظروف سنگی جیرفت، آثاری از کلماکره لرستان و آثار زرین جوبجی و رامهرمز بودند. در این میان برخی از آثار ویژه در حوزه باستان شناسی و اشیای موزه‌ای مانند چهار جام طلا نیز به چشم می خورد.

 

  فیلم اختصاصی از گنجینه طلای جوبجی رامهرمز در شهر بن آلمان در ذیل قابل مشاهده است.

 

 

 

انتهای مطلب/

 

 

نوشتن دیدگاه

 

شهرستان رامهرمز

کلیه مطالب این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی رامهرمزنیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
پیاده سازی توسط : طراح وب میهن